Böceklere Karşı ‘Kokusuz İlaçlama’ Yöntemi

Bir çoğumuz haşerelerden kurtulmak için kullanılan ilaçların kokusunu sevmeyiz. İlaçlamanın bir an önce bitmesini isteriz ki kapıyı pencereyi açıp mekanı havalandıralım. Peki, ozaman haşerelerden kurtulmanın başka bir yolu yok mudur?

Evinizi haşereler işgal ettiğinde ilk kullanılması gereken yöntem kokusuz ilaçlama yöntemidir. Bu yöntem sonuç vermezse kokulu ilaçlamaya geçilmesi tavsiye edilir. Kokulu ilaçlama yapılırken mekanı terk etmenize gerek yoktur. Bu özelliği sebebiyle 7/24 hizmet veren hastane, lokanta ve restoranlarda oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Kokulu ilaç yöntemine göre daha az risk taşıdığını söyleyebiliriz. Ancak daha az riskli derken tamamen tehlikesiz manası taşımıyor. Kokusuz ilaçları da diğerleri gibi gıda maddelerinden uzak tutmak gerekir. Unutulmamalıdır ki haşereler ile mücadelede kullanılan ilaçlar, türleri ne olursa olsun herhangi bir besin maddesiyle temasları halinde zehirlenmelere yol açarlar.

Üzerinde durulması gereken bir diğer önemli konu da firma seçimidir. Diğer ilaçlama yöntemlerinde olduğu gibi kokusuz ilaçlama yapacak firmanın da Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli ruhsatı almış olması gerekir. Yetkili firma tarafından gelecek donanımlı personel, dolap arkaları, çatı katları ve merdiven boşlukları gibi haşerelerin en çok bulunduğu yerleri detaylı bir şekilde inceledikten sonra harekete geçecektir. Bundan sonrası ise biraz da size kalmış. Yaşadığınız yerde ne kadar hijyene dikkat ederseniz, bu sorunlarla karşılaşma riskiniz o derecede azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir