Kefir Nasıl İçilir?

Kefir uzun yıllarca önce ilk kez Kafkasya’da Orta Asya Türkleri tarafından yapılmış fermente süt diyebileceğimiz tadıyla ayrana benzeyen bir içecektir. Mayalanarak yapılan bir içecek olan kefir geniş kitleler tarafından bilinmeyen ve hazırlanışı biraz zahmet gerektiren bir içecek olduğu için pek bilinmemekte ve bu nedenle kefir nasıl içilir sorusu birçok kişinin aklına gelmektedir.

Günümüzde özellikle Çin, Rusya, Avrupa ülkeleri ve Amerika olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde hem lezzeti hem de sağlığa faydalı oluşu nedeniyle günlük olarak tüketilen bir içecek haline gelmiştir. Kefir nasıl içilir kısmını açıklamadan önce kefir nedir ve faydaları nelerdir gibi konuları açıklamak isteriz.

Kefir Nedir?

Kefir köpüklü, koyu kıvamlı ve ekşimsi bir içecek olup kefir mayasından yapılır. Kefir mayasından kefir yapımı oldukça basittir. Kefir yapmak için ihtiyacınız olan kefir mayasını üniversitelerin ziraat fakültelerinden ya da aktarlardan satın alabilirsiniz. Kefir mayası, karnabahara benzer, genellikle fındık büyüklüğünde ve beyaz renkte olur. Kefir tanelerinin içinde Torula mayaları, Sacharamyces sp., Streptococcus cremoris, Betabacterium sp. gibi mikroorganizmalar bulunur.

Kefirin Faydaları:

Hücre yenileme özelliğine sahiptir. Tansiyonu düşürür. Sindirim sistemini güçlendirir, bağırsak florasını düzenler. Kolesterolü azaltır. Antioksidan özelliğe sahiptir. Genç kalmanın ve uzun yaşamanın sırrı olduğu söylenir. Kafkas halkının uzun yıllar sağlıklı yaşamış olmaları düzenli kefir tüketimiyle bağdaştırılır. Özellikle çocuklara güvenle içirebilirsiniz. Bir su bardağı kefir yaklaşık olarak 132 cal’dir. Günde 1-2 bardak kefir oldukça faydalıdır.

Kefirin Yapımı:

Kefir yapmak için ihtiyacınız olanlar; Kefir mayası, süt, cam kavanoz ve plastik süzgeç. Kefirinizi evde hazırlarken en iyi lezzeti elde edebilmek için keçi sütü kullanmanızı tavsiye ederiz. İnek sütü kullanacaksanız kutu süt yerine mutlaka taze süt tercih edin. Marketlerden günlük şişe süt alabilirsiniz.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir mayasını kavanozun içine koyun, üzerine süt ilave edin. Damak tadınıza uygun ölçüyü zamanla kendiniz bulacaksınız. İlk kez kefir yapacaklara tavsiyemiz; 1 yemek kaşığı kefir mayasına yarım litre (500 ml) oda sıcaklığında süt kullanmaları. Süt ve kefir mayasını kavanoza koyduktan sonra, cam kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve karanlık yerde oda sıcaklığında muhafaza edin. Kefirin kavanozda bekleme süresi 20-48 saat arasıdır. Kefir bekledikçe ekşir, ekşi içmek istiyorsanız bekleme süresini 48 saate kadar çıkarabilirsiniz. Daha tatlı isterseniz 20-24 saat bekletmek yeterli.

Kefir mayalandıktan sonra çıkarıp genişçe bir kabın içinde plastik süzgeçle süzün. Kefir taneleri süzgeçte kalacaktır. Süzülen kısmı temiz bir kavanoza alıp buzdolabında soğuttuktan sonra içebilirsiniz. Kefir soğuk içilen bir içecektir.

Kefir Bozulur Mu?

Kalan kefir tanelerini bir hafta kadar buzdolabında bekleterek kullanabilirsiniz. Kefir taneleri durduğu kapta büyümeye, çoğalmaya devam edecektir. Ölçünüzü bozmamak için, kefir tanelerini koyduğunuz kaba bir işaret koymalısınız. Büyüyen kefirleri, arkadaşlarınıza verebilir ya da atabilirsiniz. Kefir tanelerinin rengi beyaz ya da beyaza yakın krem rengidir. Rengi değişmeye başlayan kefir tanelerini kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir