Minik Canavar Pirelerin Özellikleri ve Bilgileri

Pirelerin insan hayatına verdiği zarar, kişilerin yaşam kalitesini düşüren, hasta olmalarına neden olan türden ciddiye alınması gereken bir konudur. Haşere ilaçlama yöntemi olarak pirelerin daha dikkatli bir şekilde ilaçlanması gerekir. Çünkü üreme açısından en çok çoğalan böcek türü olmakla birlikte, kanla beslendiği için insanların sağlığını etkileyen parazitler olarak itina ile yaşam alanlarından arındırılmaları gerekir. Evcil hayvan besleyenler pire konusunda çok daha hassas olmalıdır. Yassı beden yapıları ile hayvanların tüyleri arasında ustaca saklanabilen pireler, hayvanların ve insanların derisine yapışarak kan emerler. Pireleri incelediğimizde pençeleri olduğunu görürüz. Sadece hayvanları değil, insanları da son derece rahatsız etmeyi başarırlar. Pirelerin kediler ve köpekler için risk taşıdığını, insanların yaşamlarında sağlık sorunlarına neden olabileceğini bilmelisiniz.

Pire ilaçlama hizmeti almanız gerekiyorsa bunu mutlaka zaman kaybetmeden almalısınız çünkü pireler sıçrayarak hızlı bir şekilde bulaşabilirler. Türkiye’de en çok görülen pire türleri şunlardır;

  • Köpek piresi
  • İnsan piresi
  • Pamuk piresi
  • Kedi piresi
  • Kuş piresi

Böcek ilaçlama yöntemleri arasında özel ilgi gerektiren pire ilaçlama, pirelerin yumurtlarının her yerde olabileceği riski nedeniyle daha büyük dikkat ister. Herhangi bir yere, toprak veya beton, halı vs üzerine pire yumurtaları bırakılabilinir. Ortalama 5 gün içinde 4 bin rakamına ulaşabilirler. Hızlı ürerler ve yaşam kalitesi adına ciddi sorun teşkil ederler. Kan emerek yaşadıkları ve bir önceki taşıyıcısında bulunan hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarma da başarılı olan pireler hastalık yayma konusunda diğer böcek türlerinden daha tehlikelidir. Pire ilaçlama işinin profesyonel olarak yapılması bu nedenle önemlidir.
Pire ısırığı korkunçtur!

Pire ısırığının en belirgin özelliği kabarmaları ve kırmızılıklarının yoğun olmasıdır. Kan emme amacı ile ısıran pirelerin şişlik, kaşıntı, kabarma ve kırmızı lekeler bıraktığı bilinmelidir. Virüs bulaştıran ve ısırdığı canlıya parazitleri bulaştıran pireler, insanları tehdit etmektedir. Pire ısırığı asla kaşınmamalı ve ellenmemelidir. En yakın sağlık ocağına giderek pire ısırığına karşı ilk yardım uygulanmalıdır.

Isırığın en belirgin özelliklerinden biri de ağrılı olmasıdır.

Böcek ilaçlama firmalarının en zorlandığı haşere türü pirelerdir. Çünkü pirelerin belli yuvaları yoktur, her alan onların yumurtaları ile dolu olabilir. Bu nedenle ilaçlama yapılırken her metre kare önemlidir. Profesyonel bir ilaçlama yapılıyor olması, pirelerin yaşam alanlarınızdan uzaklaştırılması adına önemlidir. Asalak familyasının taşıyıcıya en büyük zararı veren türü olan pireler, intesit seçimine dikkat edilerek ilaçlanmalıdır. Pire ilaçlama sırasında kullanılması gereken karışımların insektisitlerin dikkatle kullanılması, hazırlanması gerekir. En son teknolojik sistemlerin kullanılması ile yapılan profesyonel pire ilaçlamanın etkin haşere ilaçlama adına önemli olduğunu, pirelerin diğer böcek türlerinin tamamından çok daha zor temizlendiğini bilmeniz gerekir.

ULV ilaçlama yöntemi ile pirelerin başarılı bir şekilde temizlenebildiğini, kullanılan ilaçlama yöntemlerinin insanlara zarar vermeyen özellikte olduğunu bilmelisiniz. Haşere ilaçlama ekibinin bu işte profesyonel olmasının payı büyüktür.

Pirelerden yayılan hastalıklar nelerdir?

Tehlikeli bir yapısı olan pire, hastalık bulaştırma konusunda etkin yöntemlere sahiptir. Öncelikle bulaştırdığı hastalıklar;

  • Veba
  • Alerjiler
  • Humma mikrobu
  • Tifüs
  • Cilt hastalıkları

Bu hastalıkların öncelikli nedeni olarak gösterilen pireler, salgın hastalıkların yayılmasında önemli bir role sahiptir. Tüm bu hastalıkların yanında, önceki taşıyıcıda bulunan büyün hastalıkları birebir taşıma özelliğine de sahiptirler. Hızla üreyen pirelerin son derece sağlıksız koşullar yaratabileceğini bilmelisiniz. Hızlı üredikleri için ilaçlama konusunda asla geç kalınmamalıdır. İlaçlamanın etkin çözümlere sahip olması, profesyonel böcek ilaçlama ekiplerince yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir